صفحه اصلی

خبرگان در کلام امام و رهبری

خبرگان در قانون اساسی

خبرگان در نظر اندیشمندان

معرفی کاندیداها

گزارش و تحلیل

مصاحبه و سخنرانی

درباره ما


 

منو اصلي
 

صفحه اصلی
خبرگان در قانون اساسی
خبرگان در نظر اندیشمندان
خبرگان در کلام امام و رهبری
مقالات
گزارش و تحلیل
مصاحبه و سخنرانی
لینکستان
درباره ما

 

 

جستجو
  

 

نامزدهاو منتخبين دوره چهارم
 

 

 

انتخابات میان‌دوره‌ای
 

 

 

سایر پایگاهها
 

 

حوزه
امام علی (ع)
راهنمای پایگاه های اسلامی
راهنمای پایگاه های نبی اعظم (ص)
راهنمای پایگاه های امام مهدی (ع)
فاضلین نراقی
شبکه اطلاع رسانی نور
نشریه ره آورد نور
ولایت
اندیشوران
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی
دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
طوبی گرافیک
نورشاپ (فروشگاه اینترنتی مرکز)

 

كعبي نسب، عباس


حضرت آيت الله عباس كعبي، حقوقدان، محقق برجسته و استاد حوزه ودانشگاه

آيت الله حاج شيخ عباس كعبي، مدرس خارج فقه و اصول حوزه علميه قم و از حقوقدانان مشهور و صاحب نظر کشور و عضو هيات علمي و استاد برجسته و نمونه موسسه آموزشي، پژوهشي امام خميني (قدس سره) مي باشد كه در حوزه و دانشگاه به نوآوري و خلاقيت اشتهار دارند.

ايشان در حال حاضر نماينده مردم شريف خوزستان درمجلس خبرگان رهبري و عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم و عضو حقوقدان شوراي نگهبان قانون اساسي است.

نوجواني و انقلاب ؛

آيت الله عباس كعبي درسال 1341 شمسي در خانواده اي متدين و مومن به خاندان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم اسلام درمنطقه لشكر آباد اهوازديده به جهان گشود. تحصيلات دوران ابتدائي، راهنمايي و متوسطه را درمدارس اهوازسپري نمود و از7سالگي جذب مسجد شد و درجلسات قرآن و محافل ديني، حضوري فعال داشت. از 12 سالگي ضمن تحصيل در مقطع راهنمايي با حوزه علميه حضرت آيت الله كرمي (قدس سره) آشنا و به كسب علم پرداخت. ازسال 1355 رسماً تحصيلات حوزوي خود را آغازنمود. فضاي حوزوي و ارتباط ايشان با علماي بزرگ و شخصيت هاي انقلابي، وي را با نهضت امام راحل (قدس سره الشريف) آشنا نمود و در زمره طلاب فعال سياسي ـ اجتماعي قرار گرفت و در مدارس و مساجد مناطق محروم شهر به تربيت نيروهاي جوان و تدريس قرآن كريم همت گماشت.

هم زمان با اوج گيري تظاهرات و راهپيمايي ها و مبارزه عليه طاغوت به پيروي از رهبر و مراد خود امام راحل( قدس سره) و همراه با روحانيون آگاه و دانشگاهيان و جوانان مبارز و انقلابي به افشاگري و حضور فعال در اجتماعات و پخش اعلاميه درمساجد و محافل گوناگون پرداخت.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي با توجه به توانمندي هاي علمي،‌ فرهنگي و ارتباط با چهره هاي شاخص انقلابي و مذهبي، در مراكز فرهنگي و نهادهاي انقلابي به ويژه جهاد سازندگي حضوري فعال داشت.

نخستين تلاش ايشان درآن دوران، شركت در كميته هاي مردمي، شناسايي محرومين و كشاورزان نيازمند و مساعدت به آنها و فعاليت ويژه در جهت " رفع معضل گراني " بود.

دفاع مقدس و حزب الله لبنان؛ 

همزمان با شروع جنگ تحميلي، نخست در قالب بسيج مردمي و سپس به شكل رسمي به عضويت سپاه پاسداران درآمد و همپاي نيروهاي بسيجي طي46 ماه حضوردر جبهه هاي نبرد حق عليه باطل به افتخار 2 بار مجروحيت و جانبازي نائل آمد و با به شهادت رسيدن برادر بزرگوارشان شهيد علي كعبي در زمره خانواده هاي معزز شهدا قرار گرفت.

وي با تلاش موثر در عرصه هاي فرهنگي دفاع مقدس به ويژه در ميان عشايرغيور به فعاليت در بخش عربي سپاه پاسداران مشغول گرديد. درسال 1360 به لبنان اعزام گرديد و در جهت رشد و تعالي ارزش هاي اسلامي در ميان رزمندگان اسلام دربرابر رژيم صهيونيستي، نقشي موثر ايفا نمود، كه اين امر درسازماندهي و شكل گيري حزب الله لبنان بسيار موثر بود و ازاين طريق با شهيد سيد عباس موسوي (قدس سره)، دبيركل قبلي حزب الله و نيز مجاهد نستوه سيد حسن نصرالله دبير كل فعلي حزب الله لبنان فعالانه همکاری می کرد؛ به گونه اي كه در دوره هاي متعدد در خطوط مقدم جنوب و بقاع غربي لبنان حضور داشت و براي كادر و پرسنل حزب الله دروس عقيدتي ـ سياسي به ويژه تدريس ولايت فقيه و نيز آموزش مربيگري برگزارنمود.

سوابق علمي ( حوزه علميه قم ـ دانشگاه تهران )؛

* حوزه علمیه قم؛ 

حضرت آيت الله كعبي دوره مقدماتي دروس حوزوي خود را با جديت درحوزه علميه آيت الله كرمي (ره) و مدرسه امام خميني (قدس سره) اهواز به اتمام رساند و دوره سطوح عالي و خارج فقه و اصول را در حوزه علميه قم درمحضر آيات عظام و اساتيد بزرگوار حوزه از جمله حضرات آيا ت: وحيد خراساني، ميرزا جواد تبريزي، صافي گلپايگاني ، مكارم شيرازي، جعفر سبحاني، سيد كاظم حائري و سيد محمود هاشمي فرا گرفت. همچنين درمباحث تفسير، معارف الهي ، فلسفه دين و تهذيب نفس ازمحضر اساتيدي چون حضرات آيات عظام: جوادی آملي، مصباح يزدي، مشكيني، مظاهري و مرحوم احمدي ميانجي كسب فيض نمود.

* دانشگاه تهران؛

حضرت آيت الله كعبي با توجه به ضرورت روزآمد كردن مباحث فقهي و پاسخگويي به نيازهاي زمان، تلاش دانشگاهي خود را با اخذ مدرك كارشناسي حقوق از مجتمع آموزش عالي قم وابسته به دانشگاه تهران شروع نمود و دوره كارشناسي ارشد رشته حقوق عمومي را نزد اساتيد برجسته و نامدار در دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران به پايان رسانيد.

آيت الله كعبي تدريس علوم ديني را ازسالهاي آغازطلبگي شروع كرده و تاكنون به تدريس دروس بسياري از جمله كتابهاي لمعه، رسائل، مكاسب، كفايه و حلقات اصول شهيد صدر و نيز تدريس 6 سال خارج فقه و اصول توفيق يافته است.

از آنجایی كه معظم له استاد مسلم حوزه علميه قم مي باشد ازسوي شوراي عالي مدارج علمي حوزه علميه قم، به عنوان استاد راهنما، مشاور و داور پايان نامه هاي علمي سطح سه " كارشناسي ارشد" و سطح چهار"دكتري"، فضلاي حوزه هاي علميه سراسر كشور برگزيده شده است و تاكنون بر بيش ازصد پايان نامه نظارت داشته است. وی هم اكنون عضو كميته فقه و قضاء مدارج علمي حوزه مي باشد .

استاد كعبي مباحثي نظير تاريخ اسلام،‌علوم حديث، درايه، نهج البلاغه، ولايت فقيه، فلسفه سياست، نظام حقوقي در اسلام، حقوق و سياست در قرآن كريم ، نظام سياسي دراسلام و نيز فلسفه حقوق و فقه روابط بين الملل را بارها در دانشگاههاي معتبر كشور و حوزه هاي علميه تدريس نموده اند.

آيت الله كعبي كه استاد حوزه و دانشگاه است به عنوان صاحب نظر در فقه حكومتي و حقوق عمومي شناخته مي شود و با ده ها بار تدريس حقوق اساسي در ميان فضلاي حوزه و دانشجويان در مقطع كارشناسي ارشد و دكتري به عنوان نظريه پرداز مسائل حقوق اساسي و حقوق كار مشهور و جزوه هاي تدوین يافته از دروس معظم له هم اکنون در مراكز حوزوي و دانشگاهي در حال تدريس است.

تاليفات و جزوات درسی؛

ـ الحصيلة في حكم الجهاد الابتداي في عصر الغيبة ( فقه استدلالي به زبان عربي)

ـ فقه العلاقات الدولية في الاسلام

ـ فقه الامربالمعروف و النهي عن المنكر

ـ ولايةالفقيه

ـ النظام القانوني في الاسلام مقارناً بالنظم الوضعية المعاصرة ( ارائه شده به مركز جهاني علوم اسلامي ويژه طلاب غير ايراني)

ـ فلسفه حقوق

ـ حقوق بين الملل اسلامي

ـ حقوق اساسي ( ارائه شده به مجتمع آموزشي عالي قم وابسته به دانشگاه تهران)

ـ ضمانت هاي اجرايي قانون اساسي

ـ مردم سالاري ديني ( 4 جلد كتاب ) دبير همايش علمي

ـ اجراي علني حدود و پيامدهاي آن

ـ اسلام، كثرت گرايي، حقوق شهروندي و جامعه مدني

ـ مفهوم ولايت مطلقه فقيه درحقوق و سياست وفقه

ـ مصادر الحديث

ـ دراسة في علم الحديث

ـ آزادي و دين، آزادي و عدالت

ـ بحران هويت و نقش تشيع درحفظ وحدت و تماميت ارضي ايران در ميان عشاير عرب خوزستان (ارائه شده به سمينارجهاد عشاير خوزستان )

ـ كنكاشی درباره اختيارات و وظايف رهبري ( ارائه شده به شوراي بازنگري قانون اساسي در سال 1368)

ـ احكام الميت ( فقه استدلالي)

ـ ارائه فعاليت علمي درهمايش ها و ميزدگردها

ـ و ....

سوابق فعاليتهاي فرهنگي ، آموزشي و سياسي؛

ـ عضو حقوقدان شوراي نگهبان قانون اساسي

ـ عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم

ـ عضو مجلس خبرگان رهبري در دوره سوم

ـ نائب رئيس كميسيون آيين نامه مجلس خبرگان

ـ نائب رئيس كميسيون حراست و پاسداري از ولايت فقيه مجلس خبرگان

ـ مخبر كميسيون سياسي ـ اجتماعي مجلس خبرگان

ـ عضو هيات رئيسه كميسيون تحقيق و بررسي مجلس خبرگان

ـ عضو كميته تدوين بيانيه هاي مجلس خبرگان

ـ عضو هيات علمي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (قدس سره) و عضو گروه حقوق واستاد نمونه این موسسه در سال 83-82

ـ عضو هيات علمي و مدير مدرسه تخصصي فقه و حقوق مركز جهاني علوم اسلامي

ـ عضو كميته قضاء و حقوق مركز مديريت حوزه علميه قم.

ـ همكاري علمي با مركز تحقيقات فقهي قوه قضائيه

ـ همكاري علمي با مركز تحقيقات فقهي ـ حقوقی شوراي نگهبان در بدو تاسيس

ـ عضو هيات تحريريه فصلنامه تخصصي فقه اهل بيت عليهم السلام زير نظرآيت الله شاهرودي و فصلنامه تخصصي معرفت فلسفي

ـ ارائه پيشنهادات موثر در اصلاح مواد قانون اساسي به شوراي بازنگري قانون اساسي درسال 1368

ـ ناظر علمي گروه حقوق و سياست دفترمطالعات و پژوهشهاي فرهنگي حوزه علميه قم

ـ مسلط به متون حقوقي به زبان انگليسي

ـ سفرهاي علمي تبليغاتي و تدريس درخارج از كشور و نيز تدريس دوره حقوق اساسي جمهوري اسلامي ايران به زبان عربي به مدت دو سال در راديو تهران به مدت 2 سال

ـ استاد راهنما، مشاور و داور ده ها پايان نامه كارشناسي ارشد و دكتراي فقه و حقوق درحوزه و دانشگاه و تدوين ده ها مقاله علمي، حقوقي و فقهي در مجلات معتبر

ـ تدريس در دوره هاي طرح ولايت و طرح بصيرت ويژه دانشجويان واساتيد و طلاب بسيجي و پاسخ به شبهات فكري

ـ تدريس در كارگاههاي آموزشي اساتيد معارف اسلامي دانشگاههاي كشور و نيز ايراد سخنراني و شركت در سمينارهاي دوره ای ائمه جمعه سراسر کشور

ـ نائب رییس مجمع نمایندگان طلاب و فضای حوزه علمیه قم در دو دوره 4 ساله

سخن آخر؛

مجلس خبرگان كارآمد، فعال و مقتدر با بهره مندي ازظرفيت هاي قانوني، فكري و معنوي خود، پشتوانه علمي در جهت حفظ دين و ترويج باورها و ارزشهاي اسلامي و تحكيم وحدت ملي، تقويت رهبري و تداوم ولايت فقيه، ذخيره نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و عزت و سربلندي ايران با هويت اسلامي و انقلابي توسعه يافته خواهد بود، و باعث اميد مردم درحل معضلات اساسي كشور است.

و اينك؛

حضرت آيت الله عباس كعبي كه امروز ازافتخارات خوزستان و ازشخصيتهاي معروف كشور و چهره هاي بارز حقوقي و فقهي به حساب مي آيد با توجه به جايگاه و مقام رفيع معظم له در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران اعم ازعضويت شوراي نگهبان و عضويت جامعه مدرسين حوزه علميه قم و همچنين اعتماد مسوولان برجسته نظام به ايشان و موقعيت ويژه در همراهي با دولت نهم عدالتخواه و مجلس هفتم اصول گرا ومسوولان عالي قوه قضائيه و سران نظام، مي توان از ظرفيت و توانمندی اين مدير ارشد خوزستاني در جهت رشد و شكوفايي استان با ايجاد تفاهم ميان نخبگان و تحكيم وحدت ملي و برادري و فضاي اخوت و انعكاس صحيح معضلات و مشكلات مردم، بهره برد

کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.

[ بازگشت ]کلیه حقوق محفوظ است | تماس با ما