صفحه اصلی

خبرگان در کلام امام و رهبری

خبرگان در قانون اساسی

خبرگان در نظر اندیشمندان

معرفی کاندیداها

گزارش و تحلیل

مصاحبه و سخنرانی

درباره ما


 

منو اصلي
 

صفحه اصلی
خبرگان در قانون اساسی
خبرگان در نظر اندیشمندان
خبرگان در کلام امام و رهبری
مقالات
گزارش و تحلیل
مصاحبه و سخنرانی
لینکستان
درباره ما

 

 

جستجو
  

 

نامزدهاو منتخبين دوره چهارم
 

 

 

انتخابات میان‌دوره‌ای
 

 

 

سایر پایگاهها
 

 

حوزه
امام علی (ع)
راهنمای پایگاه های اسلامی
راهنمای پایگاه های نبی اعظم (ص)
راهنمای پایگاه های امام مهدی (ع)
فاضلین نراقی
شبکه اطلاع رسانی نور
نشریه ره آورد نور
ولایت
اندیشوران
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی
دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
طوبی گرافیک
نورشاپ (فروشگاه اینترنتی مرکز)

 

فرحاني، عبدالكريم

وب سایت: http://farhani.com


 

آيت الله شيخ عبدالکريم فرحاني در سال 1343 در خانواده اي متدين و شيفته اهل بيت در يکي از مناطق محروم اهواز ديده به جهان گشود.

تحصيلات مدرسه اي خود را در مدت کوتاهي و با موفقيت پشت سر گذاشت؛ به گونه اي که د ر سال اول دبيرستان درسهای کتاب معارف اسلامي و رياضيات جديد را در کنار معلمان خود به دانش آموزان تدريس مي کرد و در پايان سال از آنهاامتحان مي گرفت. وي در دوران تحصيل در المپياد رياضي شهيد رجائي استان رتبه اول را اخذ کرد و با توجه به ضرورت حضور در جبهه مدت تحصيلات دبيرستاني را از 4به 2سال کاهش داد وموفق به کسب ديپلم شدند و با توجه به رتبه هاي ممتاز علمي توانستند وارد حوزه علميه بشوند.

با اوج گيري نهضت امام خميني(ره)در دهه50 ايشان نيز به نوبه خود فعاليتهاي مؤثري را بر عهده گرفت از جمله مي توان به راه اندازي هسته اوليه انجمن اسلامي منطقه کارون و پيگيري امورات ديني منطقه اشاره کرد.

وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي فعاليتهاي سياسي و فرهنگي خود را در اوان جواني يعني 16 سالگي در قالب انجمهاي اسلامي و جلسات مذهبي ادامه داد و با شهيداني چون مجد زاده ، جمالپور و محمود ياسين ارتباط فکري عميقي در زمينه انديشه هاي شهيد مطهري و برقرار کرد و با ارائه مقالاتي در نشريه انجمن اسلامي کارون کام تشنه شيفتگان شهيد مطهري را از سرچشمه انديشه هاي زلال ايشان سيراب نمود.

اين فعاليتهاي پر اثر موجب شد تا تعداد قابل توجهي از دانش آموزان و معلمان منحرف در دوره قبل از انقلاب فرهنگي اشاره کرد که در اين رابطه بايد از زحمات شهيد همويي نيز به نيکي ياد کرد.

نبوغ و استعداد سرساز حضرت استاد سبب شد پس از مدت کوتاهي توانئي تدريس انديشه هاي ژرف و مباني فلسفه اسلامي را پيدا کند به گونه اي که در ملاقات با يکي از شاگردان مبرز علامه طباطبائي (آيت الله حسين شمس) باعث اعجاب و اصرار ايشان نسبت به ورود استاد به حوزه علميه شد.

با آغاز جنگ تحميلي استاد لباس رزم بر تن نمود و به ميدان نبردشتافت . تجربيات وي در تأسيس بسيج کارون و واحد فرهنگي بسيج اهواز زمينه خدمت ايشان در سمتهاي مختلف چون : عضويت در شوراي فرماندهي سپاه اهواز، قائم مقام سپاه آبادان ، معاون آموزش و معاون پرسنلي سپاه را فراهم آورد.

وي در عملياتهاي مختلفي چون والفجر مقدماتي ، والفجر هشت و بيت المقدس در چند مرحله حضور داشت و بهمراه گردانهاي جعفر طيار و تيپ بيت المقدس در ميدان نبرد دوشادوش رزمندگان به جهاد شتافت.

تحصيلات :

آيت الله فرحاني تحصيلات طلبگي خود را در سال 1362 در مدرسه الامام الخميني (ره) شهرستان اهواز آغاز نمود . وي در حالي وارد حوزه علميه شد که بر مباني فلسفي و عقايد اسلامي تسلط خاصي داشت . آنگاه به حوزه علميه قم انتقال يافت و دروس سه ساله مقدمات را در کمتر از يک سال با جديت و پشتکار پشت سر گذاشت و بدليل کسب رتبه ممتاز هدايايي را از سوي حضرت امام (ره) و مراجع تقليد دريافت نمود. حضرت استاد در قماز همان ابتدا فعاليت پژوهشي عميقي بمنظور آشنائي با مباني حضرت امام خميني(ره) آغاز نمود. ايشان در سال 66 پس از کسب رتبه استادي حوزه علميه به تقاضاي حضرت آيت الله موسوي جزائري و با حکم زنده ياد آيت الله طاهر شمس به اهواز مراجعت نمودند و علاوه بر تدريس در حوزه و دانشگاه و مديريت گروههاي کهارف دانشگاه دروس سطوح عاليه و خارج را جمعاً در طول 14 سال تکميل و موفق به کسب درجه اجتهاد از سوي معظم له گرديد.

وي در حوزه علميه اهواز به تحقيقات خود در زمينه فقه، اصول، فلسفه، کلام جديد ، تفسير و عرفان نظري ادامه داد و به جهت تکميل مباني فلسفي و آشنايي با مباني حکمت متعاليه و تطبيق مباني اصولي حضرت امام(ره) بر فقه اسلامي از سال 1380 مجدداً عازم قم گرديد.

با گذشت چهار سال از حضور ايشان در قم و شرکت در درس خارج آيت الله العظمي بهجت و آيت الله العظمي فاضل لنکراني و مباحث خصوصي فقه آيت الله مؤمن ، اجتهاد ايشان به تائيد حضرت آيت الله مؤمن ( از فقهاي شوراي نگهبان) رسيد.

در ضمن ايشان موفق به شرکت در جلسه خصوصي درس اسفار حضرت آيت الله جوادي آملي شد و از آن جلسه معنوي که در سطح بالايي از خارج فلسفه صدرا برگزار مي گرديد خوشه هاي فراوان جيد.

استاد فرزانه در اين جلسات نظريات جديد و نوآوريهاي علمي خود را به اساتيد طراز اول ارائه مي نمود به گونه اي که مباحثات گرم ايشان زبانزد اهل نظر گرديد.

استاد ايشان حضرت آيت الله موسوي جزائري در خصوص ايشان مي نويسد: « وي تمام تلاش خود را در تحکيم ارکان حوزه بکار برده است و با تدريس قيم و مفيد خود و بحث مبتکرانه خود تأثير بسزائي داشته است و قلم من ازاداي حق آن ناتوان است»

مي توان به جرأت گفت که آيت الله فرحاني از پيشگامان لبيک به نداي مقام معظم رهبري در عرصه توليد علم و جنبش نرم افزاري به شمار مي رود که مرز علوم اسلامي را در نورديده است.

خدمات علمي پژوهشي :

همگان آيت الله فرحاني را بعنوان مدرسي دلسوز و خطيبي توانا مي شناسند و اين خصوصيت از آغاز فعاليتهاي علمي و فرهنگي ايشان نمايان است.

ايشان در حوزه علميه فضلايمحقق و موفقي تربيت نمود و با کاري عميق و شبانه روزي دوره تخصصي مجتهد پروري را رونق بخشيد.

اين دوره که با تدبير آيت الله مسوي جزائري و موافقت مقام معظم رهبري در سفر سال 1375 به استان خوزستان در اهواز تأسيس شد ظرف مناسبي براي تحقق يکي از بارزترين ويژگيهاي استاد يعني شاگرد پروري بود.

يکي از ابتکارات استاد بزرگوار در اين دوره ابداع سبکي جديد در آموزش و پژوهش بنام مشاوره مي باشد که شاگردان استاد را در تحقق و مقايسه نظريات بر اساس مکاتب مختلف علمي ياري مي نمايد . شاگردان استاد در دو بخش مشاورات و مقالات توانسته اند رتبه هاي بلاب علمي را احراز و مقالات ارزشمندي ارائه نمايند و بعنوان اساتيد داراي گواهينامه تدريس مورد تاييد از سوي حوزه علميه قم مشغول به خدمت شوند.

از ديگر محصولات دوره تخصصي مي توان به تربيت قريب به 30 قاضي متعهد اشاره نمود که در دستگاه قضائي استان خوزستان مشغول به خدمت مي باشند.

در ضمن در دو سال اخير بدليل تجربه موفق بخش تخصصي سطوح عاليه مدرسه الامام الخميني(ره) اهواز به تقاضاي اساتيد و بزرگان قم به تربيت نخبگان در سطوح عاليه قم پرداخته است.

افزايش توانائي اساتيد بخش تخصصي تاثير عمده اي بر فضاي فرهنگي شهر و استان داشت که در اين راستا مي توان به راه اندازي طرح انديشه ديني در حوزه علميه اهواز اشاره کرد . اين دوره بر مبناي کتب گرانسنگ آيت الله شهيد مرتضي مطهري پايه ريزي شده است و طلاب و دانشجويان و کادر فرهنگي مساجد اين شهر را تأمين مي نمايد.

اين حرکت عظيم فکري فرهنگي در مردادماه سال 1381 ، 5000 تن از فعالان فرهنگي مساجد با مقام معظم رهبري ديداري پرشور داشتند که معظم له ضمن تقدير از اين جريان پر ارج فرمودند : « همين راه مبارک را ادامه دهيد راه ارتقاي علمي و عملي نسل جوان »

با گذشت يک سال از اين حرکت موفقيت آميز بنا به درخواست بسيج استان جريان ارزشمند ديگري تحت عنوان طرح ولايت استاني با هدف تغذيه فکري کادر بسيج دانشجوئي استان توسط استاد فرزانه و با همکاري ساير اساتيد طراحي و به اجرا درآمد.

درسهاي به ياد ماندني انسان شناسي قرآني در تبيين جايگاه و حقوق زن در اسلام و تعامل زن و مرددر اسلام در جمع خواهران طلبه ، دانشجو و معلم که در قالب طرح انديشه ديني ، طرح ولايت دانشجوئي و طرح ولايت بسيج خواهران برگزار شد به اذعان شرکت کنندگان موجب تحولي شگرف ئ نگاهي نوبه دين مبين اسلام گرديد.

خصوصيت ويژه تدريس ايشان در تمامي سطوح گرايش جدي مخاطبان به معارف اسلامي ايجاد انگيزه جهت کنکاش در زمينه علوم اسلامي؛ و تحول عميق روحي و نيل به معنويت گشته است به گونه اي که تمامي شاگردان ايشان را استاد اخلاق خود مي دانند. حلاوت درس اين استاد فرزانه به نحوي است که در مواردي موجب تغيير رشته دانش پژوهان گرديده است.

در بعد فعاليتهاي دانشگاهي بايد به کرسي تدريس ايشان در سالهاي فعاليت در نهاد رهبري دانشگاه اشاره کرد که قبلاً مورد اشاره قرار گرفت.

ايشان علاوه بر تدريس حضوري مؤثر در سمينارها و همايش هاي علمي مختلف داشتند که بعنوان مثال مي توان به سخنراني ايشان در همايش کنترل جمعيت و بيان مباني تفکر اسلامي اشاره نمود بطوري که مورد استقبال اساتيد دانشگاه قرار گرفت.

ايشان در حال حاضر از اعضاي فعال هيئت علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) هستندکه از مراکز علمي پيشرو در عرصه علوم انساني و پلي موفق در جهت ايجاد وحدت علمي حوزه و دانشگاه از طريق برگزاري طرح ولايت در دانشگاههاي سراسر کشور به شمار مي رود.

بخشی از سابقه ی آموزشی ایشان :

با اتمام جنگ تحميلي از سال 1368 حضرت استاد بعنوان قائم مقام نهاد رهبري در دانشگاه شهيد چمران و علوم پزشکي اهواز و دانشکده نفت مشغول به خدمت شد.

از فعاليتهاي عمده ايشان در اين سمت مي توان به راه اندازي ستاد اقامه نماز دانشگاه ، کانون مطالعات شهيد مطهري، کاروانهاي زيارتي فرهنگي مشهد مقدس، فعال کردن هسته اي حزب الله دانشگاه و برگزاري سه گردهمايي دانشگاهيان حزب اللهي . همچنين ايشان رياست گروه معارف دانشگاه علوم پزشکيو شهيد چمران را بر عهده داشت که در اين مدت ساماندهي گروه معارف با دعوت از اساتيدمتعهد و بومي صورت گرفت.

از سال 1370 مسؤوليت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان را پذيرفت و بمدت 5 سال خدمات ارزنده اي در عرصه فرهنگ اسلامي به استان ارائه کرد.

بخشي از خدمات فرهنگی و اجتماعی ايشان عبارتست از :

1. توسعه کتابخانه هاي عمومي تا ظرفيت سه برابر و احداث کتابخانه هاي مهمي چون کوت عبدالله اهواز ، شهيد باهنر اهواز ، مجتمع فرهنگي دزفول ، مسجد سليمان ، شادگان و ...

2. احداث ........ سالن سينما و تآتر همچون تالار آفتاب اهواز ، ......

3. کشف و ثبت نقاط سياحتي جديد در استان .............

4. راه اندازي اولين نمايشگاه استاني کتاب در کشور در سال74 که موجب حذف انحصار نمايشگاه در تهران شد.

5. حضور فعال در نمايشگاههاي سياحتي کشور و ارائه فرهنگ بومي قوميتهاي استان و کسب مقام ممتاز کشور در طي 4 سال پياپي.

از اولويتهاي کاري ايشان خدمت رساني فرهنگي به محرومين و تأمين اعتبارات ويژه براي اين مناطق است.که در اين باب مي توان به راه اندازي کاروانهاي فرهنگي شهيد بهشتي و يژه مناطق روستائي اشاره کرد.

از ديگر اولويتهاي ايشان فضا سازي معنوي در جامعه است که مي توان به راه اندازي کاروانهاي راهيان نور با همکاري دفتر حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس و معاونت سياحتي وارزت ارشاد و همچنين طرح بديع راه اندازي کانونهاي فرهنگي هنري مساجد که در سطح کشور تصويب و اجرا شد اشاره نمود.

عملکرد موفق استاد فرحاني موجب شد در طول مدت مديريت دستگاه فرهنگي استان 3 بار بعنونا مدير نمونه کشور مورد تقدير قرار گيرد.

آيت الله فرحاني از سال 1376 تا کنون بعنوان مسؤول دفتر نظارت و نمايندگي مرکز مديريت حوزه علميه قم در استان خوزستان منصوب شد و گامهاي مؤثري در جهت رشد و بالندگي حوزه هاي علميه استان برداشت.

از جمله خدمات ايشان در اين عرصه مي توان به نقش موثر ايشان در سازماندهي دارالعلم آيت الله بهبهاني از نظر علمي و اداري ، فعال سازي مدرسه امام زاده ابراهيم بهبهان ، راه اندازي مجدد مدارس علميه باقر العلوم (ع) رامهرمز ، راه اندازي مدارس علميه سفيران هدايت ، اعزام اساتيد و مديران به شهرستانها ؛ برنامه ريزي جهت تثبيت سطوح عالي حوزه در استان ، راه اندازي بخش تخصصي در سطوح عاليه پايه هاي 10-7 آموزش حوزه در اهواز اشاره نمود.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.

[ بازگشت ]کلیه حقوق محفوظ است | تماس با ما